Renkli Ağaç Yongaları ile Toprağınızı Koruyun ve Toprağınıza Renk Katın

Bahçenizi Güzelleştirir, Kurumasını Önler ve Yabani Otların Çıkmasını Önler

OYUN PARKLARI

           

Renkli Yonga oyun parkları için ideal bir zemin malzemesidir. Yeterli kalınlıkta döşendiği takdirde çarpma etkisini azaltır. Çevre dostu, doğal bir üründür. Renkli Yonga güvenlik standartlarına uygun olmasının yanısıra engellilerin rahatça yürüyebileceği, tekerlekli sandalyelerin ve bebek arabalarının erişiminin sağlandığı yegane dekoratif zemin ürünlerinden birisidir.

   

Çocuk oyun bahçelerindeki zemin en önemli unsur olarak dikkat çeker. Çoğu parktaki zemin uygulamalarında kullanılmış olan kauçuğun yer yer bozulduğunu görürüz, yanı sıra zeminin sadece 2-2.5 cm. kalınlıkta renklendirilmiş EPDM ile kaplanmış olduğunu görürüz. Kum zemin uygulamalarında kullanılan en önemli unsurdur. Ancak kumun serilme kalınlığı, kum tanelerinin kalınlığı, kumun geldiği yer yanı sıra ev ve sokak hayvanlarının tuvaletleri için en sevdikleri yer gene bu parklardır.

Çocuk oyun bahçelerindeki tehlike düşme, çarpma olarak görülür. Yanı sıra gözle görülmeyen kauçuğun ve kumun yarattığı sağlık tehlikeleri vardır. Düşme koşarken, salıncaktan, tırmanma esnasında veya kaydırak tepesinden olabilir. En tehlikelisi ise yüksekten kafa üstü düşmektir. Bu esnada kafa travması veya omurilik zedelenmeleri yaşanabilir. Ölümle neticelenen kazalar olabilir.

Çocuk oyun park zeminlerinde kullanılan kauçuğun yazın sıcakta uçucu organik bileşenler ve yanısıra polisiklik aromatic hidrokarbon adı altında gaz salınımı yapar. Bu gazlar solunum yollarını tahriş eder. Sinir sistemi bozukluklarına, depresyon, baş agrısı, mide bulantısı, baş dönmesine, göz ve böbrek tahribatına ve deri iltihaplarına yol açtığı bulunmuştur. Dere ve deniz kumu dışındaki kumlar ise kristalize silikadan oluşur, tremolte asbestosun bir formudur ve kanserojendir. Bu bazı kumlarda bulunur.

Kesinlikle ağaç kabuğu olan ürünler kulanmayınız. Ağaç kabuğu çok sertdir ve yaralanmalara yol açar yanısıra çürüme çok çabuk olur. Renkli Yonga markalı ürünümüz 6-7 senelik ömrü vardır. Diğerlerinde kabuk olmasının yanısıra 6 ay içerisinde  çürüme garantisi vardır.

UYGULAMA
                
Renkli Yonganın serileceği oyun parkının zeminin 40 cm. derinliğe indirilmesi, öncelikle drenaj için belli bir eğim verilmesi gerekmekte. Zemine dere çakılı (yuvarlak ve sivri olmayan), kum serildikten sonra belli aralıklarla drenaj borusu isteğe bağlı olarak yerleştirilir. Sonrasında üstüne geotekstil keçe veya jüt kumaşı serilerek alttaki zemin unsurlarının (toprak, kum, çakıl taşı) üste çıkması engellenir.

RENKLİ YONGA SERİLİMİ
1,80 mt ye varan düşme yüksekliği için minumum 20 cm kalınlık
1,80 mt üstü düşme yüksekliği için minumum 30 cm kalınlık
Salıncak ve kaydırak altına 50 x 100 cm. DICO mat yerleştirilir. Sonrasında üstü Renkli Yonga ile kapatılır. Son dokunuş ise silindir ile Renkli Yonganın serildiği alan ezilir.

        

BAKIM
Verdant Pro ile kedi ve köpeklerin tuvalet yapmasını engellersiniz. Tırmık ile yaprak ve diğer çöplerin temizliği sağlanır. Senede 1 veya 2 defa döner çapa ile havalandırmanı gerekebilir. Salıncak ve Kaydırak altındaki çukurlaşmış alanları tırmık ile düzeltilir.

Lütfen alıntılarınızda kaynak belirtiniz.Şimdiden teşekkür ederiz. Yukarıdaki bilgiler kendi bilgi ve tecrübelerimiz ile oluşmuştur. Dolayısı ile resim ve bilgilerimizi kendi web sitelerinde ve broşürlerinde sunan firmalara itibar etmeyiniz.  Hangi ağaçtan üretildiği belli olmayan (sertliğinden dolayı) yanısıra hurda palet ve tahtalardan üretilmiş ürünleri kullanmayınız.